Sneeuw in Piemonte 4–6 november: 22 cm in Sampeyre, nog 20–40 cm boven 1.800 m

Skialpiniste Laetitia Roux op de hellingen van de Mondolè boven Prato Nevoso, maart 2015. Foto: International Ski Mountaineering Federation via Wikimedia Commons, CC0
De eerste echte sneeuwval van het seizoen in de westelijke Alpen bracht in de 24 uur tot woensdag 4 november 2026 22 cm in Sampeyre en 19 cm bij de Chiotas-stuwdam in de Alpen van Cuneo, en 14 cm in het dorp Sestriere. De regionale weerdienst ARPA Piemonte verwacht dat het lagedrukgebied tussen Frankrijk en Spanje Piemonte tot vrijdag 6 november van sneeuw blijft voorzien, en weersvoorspellers rekenen op nog 20–40 cm boven 1.800 m. Geen enkele lift in het gebied draait vóór 28 november, dus dit is basis, geen skiën.
In het kort
- Geregistreerd op 4 november: 22 cm in Sampeyre Pian delle Baracche, 19 cm bij de Diga del Chiotas, 14 cm in Sestriere, 10 cm bij Rifugio Gastaldi (2.659 m).
- ARPA Piemonte-bulletin 348/2026: sneeuwgrens 1.300–1.500 m, plaatselijk 1.200 m in de Zee-Alpen en de Ligurische Alpen; een duidelijke verbetering op zaterdag 7 november.
- Verwachting voor 5–6 november: 20–40 cm boven 1.800–2.200 m van de Zee-Alpen tot de Gran Paradiso, uitschieters van 50 cm in de dalen Maira, Gesso, Stura en Vermenagna en bij Mondolè Ski.
- De Franse kant krijgt haar deel: Isola 2000 ligt in de zone van 20–30 cm, met plaatselijk 40 cm of meer.
- Prato Nevoso opent op zaterdag 28 november met een nieuwe achtpersoons stoeltjeslift; Isola 2000 gaat op zaterdag 5 december weer open.
Wat er op woensdag 4 november viel
ARPA Piemonte beschrijft de storm in zijn bulletin 348/2026 van woensdag 4 november als een depressie die vochtige, koele lucht naar Noordwest-Italië trekt en het weer meerdere dagen "matig verstoord" houdt. Het vocht treft eerst de Zee-Alpen, de Ligurische Alpen en de Cottische Alpen, en daarom verzamelde de provincie Cuneo de meeste sneeuw.
Torino Cronaca meldde op 4 november de waarnemingen van de ARPA-stations voor de provincie Turijn: 14 cm verse sneeuw in het dorp Sestriere en 10 cm bij Rifugio Gastaldi boven Balme op 2.659 m, met vlokken tot in Pragelato in Val Chisone. De grootste hoeveelheden kwamen uit de dalen van Cuneo, waar meteoroloog Andrea Vuolo van Meteo in Piemonte meer dan 20 cm verse sneeuw op zo'n 2.000 m meldde.
| Station | Dal / gebied | Hoogte | Verse sneeuw tot 4 nov | Bron |
|---|---|---|---|---|
| Sampeyre, Pian delle Baracche | Val Varaita (CN) | circa 2.000 m | 22 cm | MeteoConnect-update van 15:00 uur |
| Diga del Chiotas | Valle Gesso (CN) | circa 2.000 m | 19 cm in 24 uur | MeteoConnect-update van 15:00 uur |
| Dorp Sestriere | Val Chisone (TO) | 2.035 m | 14 cm | ARPA-station |
| Rifugio Gastaldi | Valli di Lanzo (TO) | 2.659 m | 10 cm | ARPA-station |
Giornale La Voce somt de plaatsen op die op de ochtend van 4 november wit werden: Artesina, Prato Nevoso, Acceglio, Castelmagno, Crissolo en het hoger gelegen deel van Limone Piemonte. Bij het station San Giovanni in Limone, 1.189 m, stond de thermometer op 1,3 °C. In de Alta Valsesia meldde Notizia Oggi lichte sneeuw op de pistes van de Monte Rosa.
De ARPA-verwachting tot zaterdag 7 november
ARPA Piemonte geeft zijn bulletin een betrouwbaarheid van 95 % voor woensdag, 90 % voor donderdag, 80 % voor vrijdag en 70 % voor zaterdag. Elke dag brengt zwakke tot plaatselijk matige neerslag in de westelijke en zuidelijke sectoren, het hardnekkigst in de dalen van Turijn en Cuneo.
| Dag | Sneeuwgrens (ARPA) | Nulgradengrens | Temperatuur op 2.000 m | Wat ARPA verwacht |
|---|---|---|---|---|
| Wo 4 nov | 1.200–1.400 m | 1.700–1.800 m | −2 tot 0 °C | matige neerslag in de dalen van Turijn en Cuneo |
| Do 5 nov | 1.200–1.400 m, stijgend met 100–200 m | 1.900–2.100 m in de Cottische Alpen en de Zee-Alpen | −2 tot 1 °C | neerslag neemt rond het middaguur af, keert 's avonds terug in het zuiden |
| Vr 6 nov | 1.400–1.600 m | 1.700–1.800 m | −1 tot 1 °C | 's ochtends sneeuw, het hardnekkigst aan de kant van Cuneo, afnemend vanaf de middag |
| Za 7 nov | – | 1.700–1.800 m | – | "deciso miglioramento" (duidelijke verbetering), zonnig op hoogte |
Hoeveel nog: 20–40 cm, plaatselijk 50
Vuolo's verwachting, op 4 november aangehaald door MeteoWeb, is 20–40 cm verse sneeuw boven 1.800–2.200 m van de Zee-Alpen tot de Gran Paradiso, met uitschieters tot 50 cm boven 2.200 m in de dalen Maira, Gesso, Stura di Demonte en Vermenagna en bij Mondolè Ski.
De modelcijfers liggen lager. Skiinformatie draaide de ICON-EU- en ECMWF-modellen van 4 november en kwam uit op 17 cm voor de top van Prato Nevoso op zo'n 2.100 m, 16 cm voor Limone Piemonte, 11 cm voor Isola 2000, 7 cm voor Sestriere en 6 cm voor Sauze d'Oulx. iLMeteo.it verwacht op donderdag en vrijdag 5–15 mm neerslag per dag in Ligurië, Piemonte en de Valle d'Aosta, met de sneeuwgrens op 1.400–1.500 m.
De Franse kant: Isola 2000 in de zone van 20–30 cm
Weather to Ski schreef op de ochtend van 4 november dat de enige gebieden met noemenswaardige sneeuw vóór vrijdag 6 november in het uiterste zuidwesten liggen: het zuiden van Piemonte met Prato Nevoso en Limone, en de Franse skigebieden vlak bij de Italiaanse grens zoals Isola 2000. "These areas could see 20-30cm of fresh snow by Friday morning, with even 40cm+ in places" (deze gebieden kunnen tegen vrijdagochtend 20–30 cm verse sneeuw krijgen, plaatselijk zelfs 40 cm of meer), aldus de update, met een regen-sneeuwgrens van 1.300–1.800 m. De rest van de Alpen blijft droog en kil.
Geen van deze skigebieden is al open om te skiën. De eigen site van Prato Nevoso meldt "Apertura il 28 novembre con inaugurazione della seggiovia a 8 posti" (opening op 28 november met de inhuldiging van de achtpersoons stoeltjeslift), 13 liften en 27 pistes, met een nieuw beginnersgebied naast de nieuwe stoeltjeslift. Isola 2000 kondigt de heropening van het dorp en het skigebied aan voor zaterdag 5 december 2026.
| Skigebied | Land | Openingsdatum 2026/27 (stand 5 november) | Opmerking |
|---|---|---|---|
| Prato Nevoso, Mondolè Ski | Italië, Cuneo | zaterdag 28 november | nieuwe achtpersoons stoeltjeslift |
| Isola 2000 | Frankrijk, Alpes-Maritimes | zaterdag 5 december | dorp en skigebied |
| Limone Piemonte | Italië, Cuneo | op 5 november niet gepubliceerd | – |
| Sestriere, Via Lattea | Italië, Turijn | op 5 november niet gepubliceerd | 14 cm in het dorp op 4 november |
Wat dit betekent voor je ski's
Twintig tot veertig centimeter is naar Alpenmaatstaven geen grote dump, maar het valt op koude grond: ARPA houdt de temperatuur op 2.000 m tot en met vrijdag op of onder 1 °C, dus de sneeuw blijft liggen en geeft de sneeuwkanonnen van Prato Nevoso en Limone drie weken vóór de opening een koude basis. Een openingsweekend op zo'n laag is een weekend op harde pistes. De ski die dan werkt, is een smalle all-mountainski met een volledige sidewall en genoeg metaal om grip te houden op een geprepareerd, koud oppervlak: 80–88 mm onder de voet, radius 15–18 m.
Vier ski's in onze catalogus die aan dat profiel voldoen zijn de Rossignol Arcade 84, de Nordica Enforcer 88, de K2 Mindbender 85 en de Head Kore 88 Ti. Onze lijst met de top 5 all-mountainski's zet ze af tegen het bredere veld, en de Pick-a-Ski-tool koppelt lengte en flex aan je gewicht en niveau. Als de uitschieters van 50 cm in de dalen Gesso en Stura uitkomen, komt de eerste toer van het seizoen vóór de eerste lift opent; dezelfde tool filtert de catalogus op toergewicht.
